środa, 17 kwietnia, 2024
bezpieczeństwodzieciInternettech

Przystań w sieci – czyli o bezpieczeństwie w internecie

Ponad 2000 nauczycieli dołączyło do projektu „Przystań w sieci”. Projekt przygotowały wspólnie trzy podmioty: Facebook, NASK i UNICEF Polska. UNICEF informuje, że szkoły nadal mogą się zgłaszać. Czym jest „Przystań”?

Celem programu „Przystań w sieci” jest poszerzenie wiedzy nauczycieli oraz uczniów w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Program wystartował w październiku 2020. Od tej pory dołączyło do niego ponad 2000 nauczycieli i 20 000 uczniów z całego kraju.

Dostępne kursy znaleźć można na stronie www.przystanwsieci.pl.

Czym jest „Przystań w sieci”?

Wykształcenie umiejętności krytycznej oceny treści oraz wyposażenie odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci to podstawowe cele programu. Program jest szczególnie ważny w czasach pandemii i stosowanej w niej zdalnej edukacji.

Materiały edukacyjne opracowali eksperci Facebooka, NASK i UNICEF Polska. Jak twierdzi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich, Facebook stara się zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, dlatego postanowił przyłączyć się do „Przystań w sieci”.

żczęścią projektu jest platforma e-learningowa, zawierająca sześć dedykowanych modułów edukacyjnych:

  • „Prywatność w sieci”,
  • „Cyberprzemoc”,
  • „Cyberzagrożenia”,
  • „Szkodliwe i niebezpieczne treści”,
  • „Cyfrowe ślady i reputacja online” ,
  • „Fałszywe informacje”.

Nowe pomysły na naukę

Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska opowiada, że projekt „Przystań w sieci” spotkał się z pozytywnym odbiorem i stał się częścią programów nauczania w wielu szkołach, które dołączyły do projektu. – Dzięki takim inicjatywom możemy skutecznie zadbać o to, aby dzieci i młodzież były świadome swoich praw, które mają też zastosowanie w internecie – mówi Krupiński.

Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK, podkreśla, że wpisanie się w potrzeby nauczycieli było szczególnie ważne ze względu na pandemię: rok 2020k był dla wielu z nich przyspieszonym kursem poruszania się po cyfrowym świecie. Cyfrowe zagrożenia dotyczą coraz większej liczby dzieci i młodzieży, dlatego tak ważne jest, aby kadra pedagogiczna wiedziała, jak im zapobiegać i reagować, gdy się wydarzą. „Przystań w sieci” doskonale odpowiada na te wyzwania – opowiada Żeglińska.

Co będzie w 2021?

Realizacja projektu przewidziana jest do końca roku szkolnego 2020/2021. 30 marca oraz 13 kwietnia odbędą się dwie konferencje dla nauczycieli – oczywiście online.

Wydarzenia będą dostępne dla wszystkich pedagogów, który chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat świadomego korzystania z internetu. Liczba miejsc jest ograniczona, a rejestracja na wydarzenia zostanie ogłoszona już wkrótce.

Oprócz konferencji tematycznych dla nauczycieli, zostanie również zorganizowany konkurs dla szkół. Zadaniem uczniów będzie zaplanowanie społecznej kampanii informacyjnej poruszającej tematykę kursów dostępnych na platformie www.przystanwsieci.pl.

Projekt „Przystań w sieci” został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów.

Wszystkie placówki, które zrealizują projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z internetu w roku szkolnym 2020/2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.