czwartek, 18 kwietnia, 2024
Lekkie czytanieNAUKAtech

Każdy Ziemianin może polecieć na Księżyc. Trwa nabór kandydatów do projektu dearMoon.

A wszystko to dzięki programowi dearMoon oraz dzięki japońskiemu bilionerowi, Yusaku Maezawie. Maezawa napisał swoje zaproszenie wprost do każdego chętnego mieszkańca Ziemi. Zobaczcie sami, to nie żart.

dearMoon

Wspaniała inicjatywa finansowana przez Yusaku Maezawa nosi nazwę dearMoon i wchodzi w fazę finalną, a start rakiety przewidziany jest na rok 2023.

Pierwotnie w locie, prócz samego Maezawa, mieli uczestniczyć najbardziej znani artyści świata. Obecnie Maezawa uznał, że każdy Ziemianin jest artystą, jeśli tylko się nim czuje, i zaproponował wspólny lot wszystkim chętnym. Do 14 marca trwa pierwszy etap przyjmowania zgłoszeń za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronach projektu dearMoon.

W jednym z wywiadów Maezawa określił, że sensem jego życia, jest wkład w rozwój ludzkości i że chce dać światu coś, co przyczyni się do pokoju na świecie.

Yusaku Maezawa to japoński potentat w sprzedaży odzieży on line, rockman i mecenas sztuki. Karierę zaczął od gry w zespole rockowym i handlu płytami. W roku 1998 założył firmę Start Today Inc., a w 2000 uruchomił sklep online. Potem poszerzył ofertę o odzież i upublicznił akcje spółki na giełdzie. Założył także największy w Japonii sklep modowy online – Zozotown.

W roku 2018 uruchomił markę odzieżową custom-fit o nazwie ZOZO oraz system dokonywania pomiarów ciała w domu o nazwie ZOZOSUIT. Według Forbesa, jego majątek już w roku 2018 był szacowany na około 2,9 miliarda dolarów.

Bilioner jest też kolekcjonerem sztuki współczesnej. Stworzył wspaniałą kolekcję, obejmującą prace takich artystów jak Picasso, Basquiat, Prince, Koonsai, na potrzeby, której stworzył muzeum w Chiba w Japonii.

I to właśnie on kupił wszystkie dostępne miejsca na pokładzie pierwszej rakiety BFR Muska, która ma polecieć na Księżyc już w 2023 roku.

Wszyscy na Księżyc!

W założeniu rakieta nośna wraz ze statkiem kosmicznym, opracowane przez Space X, mają być wielokrotnego użytku. Docelowo projekt ma pomóc ludziom dotrzeć na Marsa, a także usprawnić komunikację między odległymi punktami Ziemi.

Projekt zakłada bardzo niski koszt wyniesienia 1 kilograma w kosmos- w granicach 20 USD, co jest kwotą rekordowo niską. Opracowany jest też skafander wielokrotnego użytku dla kosmonauty. Yusaku Maezawa nalegał na jego opracowanie z uwzględnieniem kryteriów estetycznych. Dzięki temu projekt przenosi nas wprost do wyobrażonej przyszłości lodów międzygwiezdnych.

Projekt Muska rozwija się planowo, choć napotkał pewne trudności. Big Falcon Rocket dotychczas dwukrotnie eksplodowała. Ostatnio podczas lądowania, które miało miejsce w tym tygodniu. Ale są sukcesy: rakieta wystartowała zgodnie z planem, wykonała przewidziany lot i wylądowała w pozycji pionowej. Mimo że wkrótce potem doszło do wybuchu, lądowanie można uznać za ogromny sukces. Teraz wystarczy wyeliminować rozwiązania, które spowodowały opóźniony wybuch.

Do tej pory w historii ludzkości na księżycu były tylko 24 osoby. Ostatnim człowiekiem na księżycu był Amerykanin Eugene Cernan ramach programu NASA Apollo 17 w 1972 roku.

Teraz przyszła nasza szansa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.