niedziela, 23 czerwca, 2024
klimatraporty

Emisja CO2 rośnie – mimo lockdownów

Nie, zamknięcie światowej gospodarki i późniejsze ograniczenia w jej funkcjonowaniu nie poprawiły sytuacji klimatycznej świata. Emisja CO2 i innych gazów cieplarnianych wciąż się zwiększa.

Opublikowany 23 listopada raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization WMO) jest alarmujący. Wg WMO lockdown w pandemii pozwolił na ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla. Jednakże spowolnienie przemysłu nie ograniczyło rekordowych stężeń gazów cieplarnianych. Gazy te zatrzymują ciepło w atmosferze, podnosząc temperatury na całym globie, przez co powodują podniesienie poziomu mórz.

Wg organizacji tegoroczna redukcja rocznych globalnych emisji CO2 to poziom od 4,2% do 7,5%. WMO określa to jako „niewielki skok”, który nie ma większego wpływu na globalne ocieplenie. „Redukcja emisji na taką skalę nie spowoduje zmniejszenia atmosferycznego CO2. CO2 będzie nadal wzrastał, choć w nieco wolniejszym tempie” komentuje agencja.

Roczny wzrost CO2 w 2019 okazał się większy niż rok wcześniej i przewyższa średnią z ostatniej dekady.

Nie tylko CO2

Drugim najbardziej rozpowszechnionym gazem cieplarnianym w atmosferze jest metan. W tej chwili pochodzi m.in. z produkcji rolnej – szczególnie hodowli bydła i upraw na polach ryżowych. Metan jest odpowiedzialny za około 16% ocieplenia. W 2019 r. poziom metanu stanowił 260% poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Stężenie podtlenku azotu, trzeciego co do wielkości gazu cieplarnianego wyniosło 123% poziomu sprzed epoki przemysłowej. Za jego emisję odpowiadają nawozy rolnicze. Wzrost podtlenku azotu w latach 2018-2019 był nieco niższy niż obserwowany w latach 2017-2018, ale to wciąż tendencja wzrostowa i to zgodna z dynamiką całej dekady.

Nadzór klimatyczny

Program WMO Global Atmosphere Watch zajmuje się koordynacją obserwacji i analiz gazów cieplarnianych oraz innych składników atmosfery. Dane z pomiarów gazów cieplarnianych są archiwizowane i rozpowszechniane przez Światowe Centrum Danych o Gazach Cieplarnianych (WDCGG) przy Japońskiej Agencji Meteorologicznej.

Oddzielny i uzupełniający raport o lukach w emisjach ONZ Environment zostanie opublikowany 9 grudnia. Światowa Organizacja Meteorologiczna jest agencją ONZ odpowiedzialną za gromadzenie danych i prowadzenie analiz o światowej pogodzie, klimacie i wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.