Site icon Cybermedium

Praprzodkowie ludzi zjadali się nawzajem?

Jasno oświetlony fragment ludzkiej kości z zaznaczonymi drobnymi nacięciami na jej powierzchni

Fragment skamieliny. Zdjęcie z publikacji https://www.nature.com/articles/s41598-023-35702-7/figures/4

Wygląda na to, że praprzodkowie ludzi szlachtowali swoich pobratymców, obdzierali ich z mięsa i – być może zjadali. Wszystko to działo się prawie półtora miliona lat temu na terenach dzisiejszej Kenii.

Znalezione starożytne kości ludzkich praprzodków noszą na sobie ślady nacinania. Mogło ono mieć za cel oddzielenie nadającego się do jedzenia mięsa. Ale czy to jedyny możliwy scenariusz?

Smacznego, praprzodkowie?

Naukowcy pod kierunkiem Briany Pobiner, paleoantropolożki ze Smithsonian National Museum of Natural History, przedstawili jak dotąd jedyne ślady nacięć zidentyfikowane na skamieniałych kościach hominina z wczesnego plejstocenu. Naukowcy kierują się w stronę wniosków, że nie są to ślady zabójstw rytualnych. To, jak sądzą, zwykłe, praktyczne pozyskiwanie pożywienia ze zwłok martwego pobratymca.

Istnieje możliwość, że nasi praprzodkowie uważali martwych członków swojej społeczności za wartościowe źródło pożywienia. W badanej kości naukowcy dopatrzyli się śladów działań dużego zwierzęcia. Obok zaś, niezależnie od cięć pazurów, znaleźli ślady cięć kamiennego noża. Kolejne badania zdają się potwierdzać, że osobnik, którego kości teraz oglądamy, został po śmierci poddany odzieraniu z mięsa. Oraz że owego odzierania dopuścił się inny osobnik dysponujący kamiennym narzędziem.

Czy to znaczy, że nasi praprzodkowie praktykowali kanibalizm? Tego nie wiemy. Naukowcy spekulują, że być może hominin, którego kości są badane, został zabity przez dzikiego kota. Następnie mógł zostać dojedzony przez innego hominina. Nie wiemy też, czy był to hominin tego samego gatunku.

Exit mobile version